Symbol graficzny portalu Facebook przedstawiający białą literę f na niebieskim tle Symbol graficzny portalu Instagram przedstawiający biały obrys aparatu fotograficznego na tęczowym tle Symbol graficzny portalu Twitter przedstawiający profil białego ptaka z rozwiniętymi skrzydłami na błękitnym tle Symbol graficzny portalu Youtube przedstawiający czerwony symbol odtwarzania  na tle białego ekranu starego telewizora Ikona certyfikatu strony przyjaznej niepełnosprawnym
Obrazek przedstawiający fragment muru z obrysem brakującej cegiełki

BARDOWE KOLĘDOWANIE

Plakat bardowe kolędowanie. Piotr Pieńkowski-utwory własne, Jaromira Nohavicy 13.12.2013, g.18.Grzegorz Dudziński-utwory Bułata Okudżawy, Leonarda Cohena 14.12.2013, g.18, Maciej Różycki-utwory własne, Jacka Kaczmarskiego i Przemysława Gintrowskiego, 15.12.2013, g.18. Zrealizowano ze środków Miasta Bydgoszczy.

Zapraszam na trzy dni koncertów poetyckich w Światłowni.

13 grudnia g. 18.00 – Piotr Pieńkowski. Zaśpiewa utwory własne, Jaromira Nohavicy, Jacka Kaczmarskiego i innych.

Piotr Pieńkowski- bydgoszczanin z urodzenia i – jak sam o sobie mówi – także z zamiłowania, który pomiędzy graniem w gry komputerowe a maniakalnym oglądaniem filmów, z zawzięciem tworzy kolejne muzyczne opowieści o sobie dla innych i o innych dla siebie. Zdobywca m.in. prestiżowej nagrody im. Wojtka Bellona na Giełdzie Piosenki w Szklarskiej Porębie, choć sam uważa się za człowieka Bazuny, gdzie w roku 2011 powtórnie debiutował po latach nieobecności na scenie i gdzie z marszu zdobył aż cztery nagrody, w tym także publiczności.Choć grywał również w zespołach rockowych, a nawet punkowych, to ostatecznie zachwycił się sztuką bardów i od tamtej pory sam usiłuje podążać tą niełatwą przecież drogą.

32 lata temu, dokładnie 12 grudnia 1981 roku, o godz. 22.30, rozpoczęła się akcja o kryptonimie „Azalia” (przejęcie mediów i ośrodków komunikacji), a zaraz po niej, o północy – „Jodła” (aresztowanie członków opozycji), które to stały się fundamentem dla wprowadzenia Stanu Wojenny na terenie ówczesnej Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. W niedzielę 13 grudnia 1981 roku miast zwyczajowego Teleranka od rana nadawano widok neutralnej planszy z muzyką marszową w tle, aż w końcu przed kamerami zasiadł sam gen. Wojciech Jaruzelski, obwieszczając Polakom podjętą dzień wcześniej „konstytucyjną” decyzję. Stan Wojenny stal się faktem.

Kim byliśmy w tamtym czasie? Co robiliśmy? Jak zareagowaliśmy na złe wieści? Jak to się stało, że do Stanu Wojennego w ogóle doszło? I jak się w nim żyło?

Piotr Pieńkowski zaprasza do Światłowni na swój najnowszy, muzyczno-gawędziarski recital „o czasach odległych i niewiarygodnych, jak z mrocznej baśni”. Wstęp wolny.

14 grudnia g. 18.00 – Grzegorz Dudziński zaprezentuje utwory Leonarda Cohena i Bułata Okudżawy.

Grzegorz Dudziński-dziennikarz,animator kultury, szef Światłowni.

15 grudnia g. 18.00 – Maciej Różycki wykona utwory własne, „przeboje” stanu wojennego, Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego.

Maciej Różycki- absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, bard, kompozytor, poeta, miłośnik twórczości Jacka Kaczmarskiego, wieloletni przewodniczący jury Festiwalu piosenek Jacka Kaczmarskiego „Żródło wciąż bije”.

Wstęp na wszystkie koncerty wolny.

Przeczytaj również