Zapraszam na trzy dni koncertów poetyckich w Światłowni.
13 grudnia g. 18.00 – Piotr Pieńkowski. Zaśpiewa utwory własne, Jaromira Nohavicy, Jacka Kaczmarskiego i innych.
Piotr Pieńkowski- bydgoszczanin z urodzenia i – jak sam o sobie mówi – także z zamiłowania, który pomiędzy graniem w gry komputerowe a maniakalnym oglądaniem filmów, z zawzięciem tworzy kolejne muzyczne opowieści o sobie dla innych i o innych dla siebie. Zdobywca m.in. prestiżowej nagrody im. Wojtka Bellona na Giełdzie Piosenki w Szklarskiej Porębie, choć sam uważa się za człowieka Bazuny, gdzie w roku 2011 powtórnie debiutował po latach nieobecności na scenie i gdzie z marszu zdobył aż cztery nagrody, w tym także publiczności.Choć grywał również w zespołach rockowych, a nawet punkowych, to ostatecznie zachwycił się sztuką bardów i od tamtej pory sam usiłuje podążać tą niełatwą przecież drogą.
32 lata temu, dokładnie 12 grudnia 1981 roku, o godz. 22.30, rozpoczęła się akcja o kryptonimie „Azalia” (przejęcie mediów i ośrodków komunikacji), a zaraz po niej, o północy – „Jodła” (aresztowanie członków opozycji), które to stały się fundamentem dla wprowadzenia Stanu Wojenny na terenie ówczesnej Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. W niedzielę 13 grudnia 1981 roku miast zwyczajowego Teleranka od rana nadawano widok neutralnej planszy z muzyką marszową w tle, aż w końcu przed kamerami zasiadł sam gen. Wojciech Jaruzelski, obwieszczając Polakom podjętą dzień wcześniej „konstytucyjną” decyzję. Stan Wojenny stal się faktem.
Kim byliśmy w tamtym czasie? Co robiliśmy? Jak zareagowaliśmy na złe wieści? Jak to się stało, że do Stanu Wojennego w ogóle doszło? I jak się w nim żyło?
Piotr Pieńkowski zaprasza do Światłowni na swój najnowszy, muzyczno-gawędziarski recital „o czasach odległych i niewiarygodnych, jak z mrocznej baśni”. Wstęp wolny.
14 grudnia g. 18.00 – Grzegorz Dudziński zaprezentuje utwory Leonarda Cohena i Bułata Okudżawy.
Grzegorz Dudziński-dziennikarz,anim
15 grudnia g. 18.00 – Maciej Różycki wykona utwory własne, „przeboje” stanu wojennego, Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego.
Maciej Różycki- absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, bard, kompozytor, poeta, miłośnik twórczości Jacka Kaczmarskiego, wieloletni przewodniczący jury Festiwalu piosenek Jacka Kaczmarskiego „Żródło wciąż bije”.
Wstęp na wszystkie koncerty wolny.