Symbol graficzny portalu Facebook przedstawiający białą literę f na niebieskim tle Symbol graficzny portalu Instagram przedstawiający biały obrys aparatu fotograficznego na tęczowym tle Symbol graficzny portalu Twitter przedstawiający profil białego ptaka z rozwiniętymi skrzydłami na błękitnym tle Symbol graficzny portalu Youtube przedstawiający czerwony symbol odtwarzania  na tle białego ekranu starego telewizora Ikona certyfikatu strony przyjaznej niepełnosprawnym
Obrazek przedstawiający fragment muru z obrysem brakującej cegiełki

Browar Żywiec i Byle Do Góry

Na zdjęcia jedno pod drugim. U góry Browar Żywiec(dwóch mężczyzn i dwie kobiety, w górach). U dołu zespół Byle do Góry (skrzypek, dwóch gitarzystów).

6.04.2018, piątek, godz. 18.00 – Browar Żywiec i Byle do Góry

Zespół „Browar Żywiec” wędruje z piosenką po Krainie Łagodności od ponad czterdziestu lat.

Członkowie grupy śpiewają, grają piosenki turystyczne, liryczne ballady, poezję śpiewaną. Zespół stworzyli na początku lat 70- tych studenci Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej. Była to właściwie grupa przyjaciół ,których połączyło wspólne zamiłowanie do gór, szlaków, wspólnego wędrowania i wspólnego muzykowania przy ognisku , na rajdzie , w schronisku. Sama nazwa „ Browar Żywiec” powstała spontanicznie na jednym z rajdów Politechniki Krakowskiej , który to rajd kończył się w Milówce w Beskidzie Żywieckim. W tamtych czasach , w latach 70- tych, piwo żywieckie było synonimem czegoś doskonałego , niepowtarzalnego , nobilitującego i niestety bardzo trudno osiągalnego. Ale akurat wtedy w Milówce było go pod dostatkiem, co znakomicie pomogło w dyskusji nad wyborem nazwy dla zespołu.

Piosenki zespołu można znaleźć niemal w każdym śpiewniku turystycznym, można je często usłyszeć w schroniskach, przy ogniskach, na szlakach górskich. Ot, chociażby takie utwory jak: „Jaworzyna”, „Wielki Wóz”, „Wieczór”, „Panna Kminkowa”, „Sierpniowy deszcz”. Autorem większości piosenek zespołu jest Jurek Reiser, który niestety już od dziesięciu lat wędruje po Niebieskich Połoninach. Jurek pisał piosenki o wartościach zawsze ważnych, o miłości, odpowiedzialności, o przemijaniu, o nadziei i oczywiście utwory sławiące piękno gór, lasów, szlaków. W czasie koncertów zespół prezentuje również piosenki turystyczne innych autorów, piosenki które zdaniem zespołu należy ocalić od zapomnienia. W ostatnich latach do repertuaru Zespołu Browar Żywiec zostały dołączone również nowe piosenki , do których muzykę napisał Radosław Partyka, a teksty to wiersze Aleksandry Bacińskiej. Przez trzydzieści trzy lata trzon zespołu stanowiły trzy osoby: Elżbieta Unarska, Jerzy Reiser i Remigiusz Dyduła. Później z przyczyn losowych ten skład zmieniał się.

Aktualnie zespół Browar Żywiec występuje w składzie:

Joanna Ulowska – śpiew

Joanna Kantor -skrzypce

Radosław Partyka – gitara klasyczna, śpiew

Remigiusz Dyduła – gitara klasyczna, śpiew

„Zespół Browar Żywiec” serdecznie zaprasza wszystkich kochających piosenkę turystyczną do krainy, w której „Jaworzyna górom się kłania” a drogę wskazuje „Wielki Wóz” . Zapraszamy również do odwiedzin na stronie internetowej www.zespolbrowarzywiec.pl

 

Zespół Byle do Góry powstał w 2012 r. , w którym zadebiutował na Przeglądzie Piosenki Turystycznej Nocnik w Łęczycy. W konkursie zostali wyróżnieni nagrodą publiczności. Po konkursowych letnich wojażach na różnych festiwalowych scenach od października 2012 roku występowali wspólnie z muzykami grupy Labolare, jako Labolare i Byle do Góry. W 2014 r. nagrali swoją pierwszą i jak na razie jedyną płytę z koncertu w studiu Radia Gdańsk. Od 2016 r. muzycy wrócili do swojej pierwszej nazwy i obecnie występują pod nazwą Byle do Góry. W ich utworach słychać tęsknotę za wędrówkami w górskich klimatach, za swobodą i spotkaniami na turystycznych szlakach. Nie stronią też od interpretacji poezji opisującej wzajemne międzyludzkie relacje. Wykonują utwory do poezji Aleksandry Bacińskiej, Wiesławy Kwinto – Koczan, Bronka z Obidzy Kozieńskiego i innych. Najczęściej można ich spotkać i posłuchać na górskich szlakach, w schroniskach i bazach namiotowych. Często występują z zaprzyjaźnionymi muzykami z zespołu Browar Żywiec. Skład tworzą: Leszek Trząski – skrzypce, Bartłomiej Hołownia – gitara i vokal, Jerzy Hołownia – gitara, harmonijka, vokal oraz kompozytor większości utworów zespołu. Gościnnie wystąpi Joanna Ulowska, wokalistka zespołu Browar Żywiec.

Wstęp-cegiełka na Światłownię – 10 zł, niepełnosprawni, emeryci, studenci – 8 zł.

Przeczytaj również