Symbol graficzny portalu Facebook przedstawiający białą literę f na niebieskim tle Symbol graficzny portalu Instagram przedstawiający biały obrys aparatu fotograficznego na tęczowym tle Symbol graficzny portalu Twitter przedstawiający profil białego ptaka z rozwiniętymi skrzydłami na błękitnym tle Symbol graficzny portalu Youtube przedstawiający czerwony symbol odtwarzania  na tle białego ekranu starego telewizora Ikona certyfikatu strony przyjaznej niepełnosprawnym
Obrazek przedstawiający fragment muru z obrysem brakującej cegiełki

KAZIMIERZ ŻARSKI I NATALIA MATHIA

Zapraszam na koncert niezwykłego duetu z serca Borów Tucholskich. W najbliższy piątek (16 sierpnia) g. 18.00 w Światłowni (ul. św. Trójcy 15) wystąpi Kazimierz Żarski i Natalia Mathia. W repertuarze utwory z wydawanej właśnie płyty „To ja kobieta” i inne.

Kazimierz Żarski   ŻYCIORYS ARTYSTYCZNY
Kazimierz Żarski – poeta i bard, urodził się Warszawie. Obecnie mieszka w Śliwiczkach (Bory Tucholskie). Jest doktorem nauk technicznych, pracownikiem naukowym Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, członkiem sekcji Polskiej Akademii Nauk. W latach 1966-72 grał w rockowym zespole muzycznym „Medium” (gitara solowa), występując m. in. w klubach w Warszawie (m.in. Hades, Riwiera, Pietrzak-Pax). W latach 1970-72 prowadził kabaret w klubie Riviera-Remont Politechniki Warszawskiej. Jest autorem 5 tomów poetyckich: „Wiersze nie wszystkie”, 2000, „Leonardo Zawodowiec”, 2005, „Wiersze nieznanych poetów”, 2009, „Podróż metafizyczna”, 2011, „Listy do Emily”, 2012. Przekłady kilku wierszy Emily Dickinson były publikowane w krakowskim Dzienniku Polskim; w radiu PIK zostały nadane dwie audycje poświęcone poezji K. Żarskiego.  Jego wiersze w tłumaczeniu na serbski są zamieszczone w wielojęzycznej „Słowiańskiej antologii miłości”. W przygotowaniu jest tłumaczenie „Podróży metafizycznej” na serbski. Od 2005 r. jest przewodniczącym jury młodzieżowego konkursu poetyckiego w Tucholi, od 2010 r. jurorem ogólnopolskiego konkursu „O cisową gałązkę” w Cekcynie, od 2012 konkursu „O cisowy Łuk” w Bysławiu. Prowadzi warsztaty poetyckie i zajęcia w ramach plenerów artystycznych dla młodzieży i dorosłych. Jest współorganizatorem, przewodniczącym jury i uczestnikiem ogólnopolskiej „Gitariady” w Śliwicach. Jest pomysłodawcą kwartalnych spotkań poetów z Polski i Europy w Książnicy Miejskiej w Tucholi – „Dialogów poetyckich”. Komponuje piosenki do tekstów własnych i przyjaciół-poetów. Wydał 2 płyty: „Ruletka”, 2009 i „Ballady żeglarskie”, 2009. Wziął udział w nagraniu płyty „Paseo” Macieja Żarskiego (syna, gitara klasyczna), 2011. W przygotowaniu 6. tomik poetycki i 4. płyta (piosenki do tekstów własnych i Aliny Rzepeckiej). Pisze wiersze klasyczne, poddane dyscyplinie rymu, rytmu i akcentu.

Natalia Mathia   

tegoroczna maturzystka Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Tucholi, obdarzona wyjątkowym talentem muzycznym i wspaniałą barwą głosu. Lubi jazz i poezję śpiewaną.Śpiewa od najmłodszych lat. Jest dwukrotną stypendystką Marszałka Województwa Kujawsko–Pomorskiego w dziedzinie śpiewu. Dwukrotnie jako członek reprezentacyjnej kadry województwa kujawsko–pomorskiego brała udział w zagranicznych tourne’e po Francji i Włoszech.Latem 2008 Natalia została zaproszona do realizacji Oratorium poświęconego 700-leciu Lidzbarka Warmińskiego. Zaśpiewała z towarzyszeniem orkiestry i solistów scen polskich. W sierpniu 2009 r. na zaproszenie „Nowej Sceny” Sp. z o.o. w Warszawie występowała jako jedna z 2 zaproszonych dzieci na koncercie inaugurującym Festiwal Piękna w Płocku (Wybory Miss Polski, Miss Polski Nastolatek i Miss Supranational 2009). Zaprezentowała 2 piosenki „Biedna” i „Ludzkie gadanie” – tę ostatnią piosenkę w duecie z aktorką Karoliną Nowakowską. Koncert ten okazał się wielkim sukcesem. Występowała obok takich gwiazd jak: Magda Femme, Patricia Kazadi, Janusz Tylman, Karolina Nowakowska, Monika Jarosińska, Danuta Błażejczyk. Dwukrotnie została zaproszona do realizacji nagrań płytowych: z piosenką „Słońce śmieje się” – na płycie z cyklu „Ja kocham festiwale 3” oraz piosenką „Ansacht na Nansacht” w 2-płytowym wydaniu albumu „Malowany dzbanek”. Uczyła się śpiewu u takich wokalistów i nauczycieli jak: Grażyna Łobaszewska, Elżbieta Zapendowska, Joanna Zagdańska, Janusz Szrom, Marek Bałata, Jan Poprawa, Ludmiła Małecka. Jest laureatką wielu festiwali wokalnych zarówno ogólnopolskich, jak i międzynarodowych:

I miejsce – XVI Ogólnopolski Festiwal Piosenki Religijnej CREDO 2013 Chojnice

  • II miejsce – Ogólnopolski Festiwal Piosenki Filmowej i Musicalowej „Szlagier” Bydgoszcz 2013
  • III miejsce – Ogólnopolski Festiwal Interpretacji Piosenki Aktorskiej Bydgoszcz 2013
  • I miejsce – II Ogólnopolski Festiwal Poezji Śpiewanej i Piosenki Aktorskiej FORMA w Barcinie,
  • Grand Prix – Ogólnopolski Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Czerwone maki” w Rypinie,
  • I miejsce – X Ogólnopolski Festiwal Piosenki Aktorskiej Dla Dzieci i Młodzieży „Śpiewanko” Bielsko – Biała  
  • Grand Prix – XXV Ogólnopolski Festiwal Piosenki Dziecięcej „Mikrofon dla najmłodszych” Izbica Kujawska
  • II miejsce – XIV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej Rozśpiewany Wawer w Warszawie,
  • Grand Prix – XVIII Ogólnopolski Festiwal Piosenki Religijnej w Tucholi, 2012
  • I miejsce – Wojewódzki Przegląd Artystyczny XXI Szkolna Scena Piosenki i Poezji Toruń 2013
  • II miejsce – V Międzynarodowe Spotkania Artystyczne „Talizman sukcesu” Bielsko – Biała
  • wyróżnienie – IV Międzynarodowy Festiwal Piosenki „Kluczborskie trele” Kluczbork 2010
  • Brązowa Półnutka – XVIII Międzynarodowy Festiwal Piosenki „Majowa Nutka” Częstochowa
  • Wyróżnienie – IV Międzynarodowy Festiwal Piosenki Młodej Europy „Canto Cantare

Przeczytaj również