Symbol graficzny portalu Facebook przedstawiający białą literę f na niebieskim tle Symbol graficzny portalu Instagram przedstawiający biały obrys aparatu fotograficznego na tęczowym tle Symbol graficzny portalu Twitter przedstawiający profil białego ptaka z rozwiniętymi skrzydłami na błękitnym tle Symbol graficzny portalu Youtube przedstawiający czerwony symbol odtwarzania  na tle białego ekranu starego telewizora Ikona certyfikatu strony przyjaznej niepełnosprawnym
Obrazek przedstawiający fragment muru z obrysem brakującej cegiełki

Paweł Szymański wycina winyle dla Światłowni

Młody mężczyzna, gra na gitarze.

Olsztyński bluesman, Paweł Szymański, nagra pięć winylowych płyt w bydgoskiej Światłowni. Zrobi to tak, jak 100 lat temu – przy użyciu zabytkowej aparatury. Te unikatowe białe kruki przekaże na licytację, aby wesprzeć swój ukochany klub muzyczny. Chce, aby Światłownia przetrwała koszmar pandemii i dalej pomagała artystom i osobom niepełnosprawnym.
Imprezę poprowadzi redaktor Krystyna Lewicka-Ritter.
Paweł Szymański to świetny, olsztyński bluesman. Teraz nie koncertuje, nie zarabia. Sam jest w trudnej sytuacji, a jednak pomyślał o Światłowni, w której od wielu lat występował.
– Tam jest cudowna, rodzinna atmosfera. Wiem, że teraz od wielu miesięcy nagrywają tylko koncerty online. Na tym się nie zarabia, a oni jednak to robią. Dla muzyki. Dla nas artystów – mówi Paweł Szymański.
Wymyślił, że nagra w Światłowni pięć winylowych płyt metodą sprzed stu lat. Tak, jak nagrywano pierwsze krążki. Zabytkowa aparatura rejestruje to, co artysta gra i śpiewa na scenie. Płyta powstaje od razu z chwilą zakończenia występu. Nie można już niczego poprawić, ulepszyć, podrasować. Powstaje jedno niepowtarzalne wykonanie uwiecznione na czarnym, winylowym krążku. Na każdej z pięciu planowanych płyt Szymański chce zamieścić po dwa swoje utwory – na każdym winylu inny zestaw.
Akcja niecodziennego nagrywania płyty będzie transmitowana w Internecie. Początek: 4 stycznia 2021 r., g. 18:00. Powstanie pięć absolutnie niepowtarzalnych płyt. Każdy z egzemplarzy będzie jeden jedyny na całym świecie! Te płyty Paweł Szymański przekaże Światłowni, aby wylicytowała jak najwięcej środków na swoje utrzymanie.
Miesięczny koszt rachunków w Światłowni to około 5000 zł. Paweł Szymański byłby szczęśliwy, gdyby w licytacji udało się zdobyć środki na rok spokoju. Wierzy, że jest to możliwe.
– Jestem wzruszony, że artysta, choć sam w trudnej sytuacji, to pomyślał o naszej Światłowni. Wierzę, że ta akcja pomoże nam przetrwać i zrobimy jeszcze setki koncertów, na które zaprosimy Pawła i wszystkich naszych Przyjaciół Artystów – wyznaje Grzegorz Dudziński, prezes Światłowni.
Transmisję z procesu wycinania winylowych krążków i późniejszego odtworzenia zarejestrowanej muzyki można śledzić na YouTubie i Facebooku Otwartej Przestrzeni Światłownia. Początek 18:00, 4 stycznia 2021. Licytacja odbędzie się na stronach allegro.pl http://www.swiatlownia.eu/instrukcja-obslugi-niewidomego/krazki-winylowe/

Przeczytaj również