Symbol graficzny portalu Facebook przedstawiający białą literę f na niebieskim tle Symbol graficzny portalu Instagram przedstawiający biały obrys aparatu fotograficznego na tęczowym tle Symbol graficzny portalu Twitter przedstawiający profil białego ptaka z rozwiniętymi skrzydłami na błękitnym tle Symbol graficzny portalu Youtube przedstawiający czerwony symbol odtwarzania  na tle białego ekranu starego telewizora Ikona certyfikatu strony przyjaznej niepełnosprawnym
Obrazek przedstawiający fragment muru z obrysem brakującej cegiełki

Paweł Szymański

Młody mężczyzna, gra na gitarze.

17.02.2017, piątek, godz. 18.00 – koncert Pawła Szymańskiego

 Ewenement na polskiej scenie bluesowej. Bezkompromisowy tekściarz, utalentowany wokalista i świetny muzyk, zachwycający swoją techniką gry na gitarze akustycznej i harmonijce ustnej.

Swoją przygodę z muzyką rozpoczął na początku lat 90., kiedy występował na imprezach i festiwalach bluesowych, wykonując repertuar złożony ze standardów gatunku. Przez kilka lat łączyła go współpraca między innymi z toruńskim zespołem Tortilla Flat, a także z formacjami Green Grass czy Nocną Zmiana Bluesa.

W 1993 roku Szymański zajął pierwsze miejsce w konkursie „Zaczarowany Świat Harmonijki”. Został też laureatem Rawa Blues Festival, w związku z czym wielokrotnie prezentował się na dużej scenie katowickiego Spodka. W 2000 roku muzyk uczestniczył, obok Jazz Band Ball Orchestra, w koncercie 100 Lat Jazzu. W tym samym roku wystąpił na Toruń Blues Meeting w autorskim recitalu, który został na tyle serdecznie przyjęty, że od tego czasu artysta występuje tylko z własnym materiałem, przeważnie jako solista. Szymańskiemu nierzadko zdarzało się grywać obok muzyków reprezentujących całkowicie skrajne i odmienne muzyczne regiony, jak na przykład TSA czy Magda Umer.

Jego zdolności jako tekściarza zostały docenione przez jurorów kilku konkursów piosenki poetyckiej, między innymi Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej, na którym dwukrotnie, w latach 2005 i 2006, został laureatem Złotej Piątki.

Sarkastyczne teksty opisujące absurdy codziennego życia, traktujące na przykład o wizycie u dentysty, plastikowych dziewczynach, restauracji McDonald’s czy wizycie Świadków Jehowy Szymański wyśpiewuje bez manieryzmów i ozdobników, czystym głosem. Na płaszczyźnie muzycznej artysta nawiązuje do starego bluesa i ragtime’u, zwinnie lawirując między licznymi inspiracjami, unikając jednocześnie zapożyczeń, rutyny i muzycznej konfekcji, co sprawia, że nie można muzyki tego wokalisty jednoznacznie zaszufladkować.

Zapraszamy. Wstęp-cegiełka na Światłownię- 10 zł, niepełnosprawni, emeryci, studenci-8 zł. Karnet na cały miesiąc 30 zł.

Przeczytaj również