Symbol graficzny portalu Facebook przedstawiający białą literę f na niebieskim tle Symbol graficzny portalu Instagram przedstawiający biały obrys aparatu fotograficznego na tęczowym tle Symbol graficzny portalu Twitter przedstawiający profil białego ptaka z rozwiniętymi skrzydłami na błękitnym tle Symbol graficzny portalu Youtube przedstawiający czerwony symbol odtwarzania  na tle białego ekranu starego telewizora Ikona certyfikatu strony przyjaznej niepełnosprawnym
Obrazek przedstawiający fragment muru z obrysem brakującej cegiełki

Zespół ludowy „Łochowianie”

Zespół "Łochowianie" w strojach ludowych

„Łochowianie” śpiewają kujawskie przyśpiewki. A przyśpiewki te to perełki kujawskiej kultury ludowej. Nie brak w nich humoru i refleksji. Bywają i frywolne, i nieco rubaszne. Warte są tego, by je usłyszeć. Koncert poprowadzi red. Krystyna Lewicka-Ritter.                                                               

„Łochowianie” – zespół założony został w roku 1982 przez panią Bożenę Kuhn, która jest znaną regionalistką nie tylko w naszym regionie. Od początku działalności zespół ma w swoim repertuarze  inscenizacje wielu kujawskich obrzędów ludowych, zachowujących tradycję takich pięknych zwyczajów jak obrzędy żniwne czy weselne. By wymienić wśród nich choćby wieńcowe, rainy, błogosławiny, okapiny, potarczyny, przenosiny czy popieliny.

            W repertuarze zespołu znajdują się także liczne pieśni ludowe i te zasłyszane, i te z rodowodem rodzinnym przekazywane z dziada pradziada, ale także pieśni z zasobów gminnej biblioteki w Łochowie czy z dzieł Oskara Kolberga. „Łochowianie” śpiewają również pieśni patriotyczne, religijne i biesiadne. Od kilkunastu lat zespołem kieruje znany bydgoski skrzypek (grający m.in. w orkiestrze Opery „Nova”) – Andrzej Bondel, który opracowuje repertuar nie tylko od strony muzycznej, ale i folklorystycznej.

              Gościem specjalnym koncertu będzie znany warszawski kucharz Janusz Łuniewski. Mistrz kuchni zaprosi Państwa na degustację małego „co nieco”, czyli na przepyszne przekąski karnawałowe, pasujące zarówno do piwa, jak i małej lampki wina. Zdradzi także naszym gościom jak te pyszności szybko i tanio przygotować.

         Warto dodać, ze Janusz Łuniewski ma niezwykle bogate doświadczenie w branży kulinarnej, szefował bowiem między innymi w kuchni warszawskiej restauracji „Stary Dom”, należącej do znanego aktora Piotra Adamczyka. Występował też w wielu telewizyjnych programach kulinarnych. Od 2 lat wspiera swym działaniem ŚWIATŁOWNIĘ, ponieważ jak twierdzi pizza jest tu najwspanialsza na świecie!

Wstęp na koncert – cegiełka na Światłownię – 10 zł, niepełnosprawni, emeryci, studenci – 8 zł.

Przeczytaj również