Symbol graficzny portalu Facebook przedstawiający białą literę f na niebieskim tle Symbol graficzny portalu Instagram przedstawiający biały obrys aparatu fotograficznego na tęczowym tle Symbol graficzny portalu Twitter przedstawiający profil białego ptaka z rozwiniętymi skrzydłami na błękitnym tle Symbol graficzny portalu Youtube przedstawiający czerwony symbol odtwarzania  na tle białego ekranu starego telewizora Ikona certyfikatu strony przyjaznej niepełnosprawnym
Obrazek przedstawiający fragment muru z obrysem brakującej cegiełki

Bajgosie i Limerynie -spotkanie z poezją Małgorzaty T. Skwarek-Gałęskiej i piosenką Ryszarda Krauzego

Kobieta gra na gitarze, za nią mężczyzna w średnim wieku. Uśmiechają się.

W najbliższy piątek zapraszam na spotkanie poetycko-muzyczne. Wystąpią : Małgorzata T. Skwarek-Gałęska i Ryszard  Krauze. Światłownia (ul. św. Trójcy 15), 9 pazdziernika, g. 18:00. Wstęp wolny.
Małgorzata T. Skwarek-Gałęska
Łodzianka od pokoleń.  Z wykształcenia i zamiłowania bibliotekarka. Pracuje w wymarzonym zawodzie i jest to dla niej ważne.  Organizuje spotkania literackie i warsztaty (najczęściej sama je prowadzi) w ramach wymyślonych przez siebie projektów: Stolik Poetycki i Katamaran Literacki.   Katamaran w ramach którego zaprasza ciekawe postacie z literackiego świata z całej Polski wymyśliła w 2012 roku. Stolik Poetycki – grupa literacka, którą założyła w 2011 roku.
Chętnie angażuje się w słuszne działania społeczne np. czytanie dzieciom, zajęcia na Uniwersytetach Trzeciego Wieku. Należy do Związku Literatów Polskich- obecnie pełni funkcję prezesa Oddziału Łódzkiego. Uhonorowana Nagrodą Prezydenta Miasta Łodzi oraz odznaką honorową : „Zasłużony dla Kultury Polskiej” . Jednak woli jak mówią za nią jej wiersze.
Wydane tomiki: Biała róża to senne marzenie ,Świat smakuje lepiej w całości, Dom na gruzach bajki, Zza zakrętu, Mosty bez poręczy …i… ( tzw. małe), Rozsypanka, Być, …i…, BALET nice, Etiuda, Szable i róże, Wiersze codzienne, Wachlarz.
Opowiadania: Bibliocik czyli Opowieści mieszkańca biblioteki, Łódzkie czary-mary – współautorka, Opowiadanie w antologii „Dziedzictwo gwiazd”
Płyty: Jestem. Wiersze z muzyką Lucjana Wesołowskiego, Zamyślenia. Wiersze z muzyką Lucjana Wesołowskiego

Ryszard Krauze. Już w szkole średniej założył kabaret „Bez protekcji”, którego nazwę wykorzystał też w studenckich czasach. Grupa „Bez protekcji” zadebiutowała na festiwalu BAJA (zastępczyni Yapy) w 1979 roku i zajęła tam II miejsce. Następnie założył grupę „Wrota Narodu”, która za jego autorską piosenkę „Niech się leje piwo z nieba” otrzymała Nagrodę Publiczności na YAPIE’80. Później były jeszcze różne formacje, m.in. „Zielony nocniczek” (wyróżnienie na XIII Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdzie Piosenki Studenckiej w 1980 roku). W tymże roku rozpoczął występy indywidualne i od razu otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki (za oryginalne propozycje estradowe) oraz Nagrodę Publiczności na III Spotkaniach Twórców i Wykonawców Piosenki Amatorskiej w Myśliborzu. W latach osiemdziesiątych zdobył mnóstwo nagród i wyróżnień, z czego najbardziej (poza nagrodą w Myśliborzu) ceni sobie I miejsce (w 1988 roku) i Grand Prix (w 1989) na Akademickim Przeglądzie Piosenki Satyrycznej i Kabaretowej. Był także laureatem kilku konkursów poetyckich (w tym nagrody głównej za „Wiersz a la Miron”) i reklamowych (m.in. nagroda główna w konkursie na hasło promujące Łódź, za hasło „Wypłyń w Łodzi!”). Należy do twórców niepokornych, a jego teksty były zaciekle zwalczane przez cenzurę (na co nawet ma stosowne dokumenty). Po wielu latach przerwy znów się uaktywnił, gdyż namówiono go do wzięcia udziału w projekcie „Fabryka Snów w mieście Łódź”. Na ten projekt napisał specjalnie dwie piosenki, a jedna z nich, „Szlak Livingstone’a”, otrzymała wyróżnienie podczas kabaretowego przeglądu OSPA’2013, a także wyróżnienie podczas lubelskich „Metamorfoz Sentymentalnych” w marcu 2014 r. i na festiwalu NOCNIK’2014. Jak sam mówi, w ciągu ostatnich dwóch lata napisał więcej piosenek, niż przez poprzednie dwadzieścia.

 

Przeczytaj również

Na pozór wszystko gra…

Obecnie zaczęły funkcjonować całkiem przyzwoite przepisy dotyczące dostępności dla osób niewidomych. Niewidomym sprzyjają instytucje samorządowe i rządowe. Mogą oni bez problemów odwiedzać każdą stronę internetową. Tyle teoria. W praktyce niewiele […]