Symbol graficzny portalu Facebook przedstawiający białą literę f na niebieskim tle Symbol graficzny portalu Instagram przedstawiający biały obrys aparatu fotograficznego na tęczowym tle Symbol graficzny portalu Twitter przedstawiający profil białego ptaka z rozwiniętymi skrzydłami na błękitnym tle Symbol graficzny portalu Youtube przedstawiający czerwony symbol odtwarzania  na tle białego ekranu starego telewizora Ikona certyfikatu strony przyjaznej niepełnosprawnym
Obrazek przedstawiający fragment muru z obrysem brakującej cegiełki

Bajgosie i Limerynie -spotkanie z poezją Małgorzaty T. Skwarek-Gałęskiej i piosenką Ryszarda Krauzego

Kobieta gra na gitarze, za nią mężczyzna w średnim wieku. Uśmiechają się.

W najbliższy piątek zapraszam na spotkanie poetycko-muzyczne. Wystąpią : Małgorzata T. Skwarek-Gałęska i Ryszard  Krauze. Światłownia (ul. św. Trójcy 15), 9 pazdziernika, g. 18:00. Wstęp wolny.
Małgorzata T. Skwarek-Gałęska
Łodzianka od pokoleń.  Z wykształcenia i zamiłowania bibliotekarka. Pracuje w wymarzonym zawodzie i jest to dla niej ważne.  Organizuje spotkania literackie i warsztaty (najczęściej sama je prowadzi) w ramach wymyślonych przez siebie projektów: Stolik Poetycki i Katamaran Literacki.   Katamaran w ramach którego zaprasza ciekawe postacie z literackiego świata z całej Polski wymyśliła w 2012 roku. Stolik Poetycki – grupa literacka, którą założyła w 2011 roku.
Chętnie angażuje się w słuszne działania społeczne np. czytanie dzieciom, zajęcia na Uniwersytetach Trzeciego Wieku. Należy do Związku Literatów Polskich- obecnie pełni funkcję prezesa Oddziału Łódzkiego. Uhonorowana Nagrodą Prezydenta Miasta Łodzi oraz odznaką honorową : „Zasłużony dla Kultury Polskiej” . Jednak woli jak mówią za nią jej wiersze.
Wydane tomiki: Biała róża to senne marzenie ,Świat smakuje lepiej w całości, Dom na gruzach bajki, Zza zakrętu, Mosty bez poręczy …i… ( tzw. małe), Rozsypanka, Być, …i…, BALET nice, Etiuda, Szable i róże, Wiersze codzienne, Wachlarz.
Opowiadania: Bibliocik czyli Opowieści mieszkańca biblioteki, Łódzkie czary-mary – współautorka, Opowiadanie w antologii „Dziedzictwo gwiazd”
Płyty: Jestem. Wiersze z muzyką Lucjana Wesołowskiego, Zamyślenia. Wiersze z muzyką Lucjana Wesołowskiego

Ryszard Krauze. Już w szkole średniej założył kabaret „Bez protekcji”, którego nazwę wykorzystał też w studenckich czasach. Grupa „Bez protekcji” zadebiutowała na festiwalu BAJA (zastępczyni Yapy) w 1979 roku i zajęła tam II miejsce. Następnie założył grupę „Wrota Narodu”, która za jego autorską piosenkę „Niech się leje piwo z nieba” otrzymała Nagrodę Publiczności na YAPIE’80. Później były jeszcze różne formacje, m.in. „Zielony nocniczek” (wyróżnienie na XIII Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdzie Piosenki Studenckiej w 1980 roku). W tymże roku rozpoczął występy indywidualne i od razu otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki (za oryginalne propozycje estradowe) oraz Nagrodę Publiczności na III Spotkaniach Twórców i Wykonawców Piosenki Amatorskiej w Myśliborzu. W latach osiemdziesiątych zdobył mnóstwo nagród i wyróżnień, z czego najbardziej (poza nagrodą w Myśliborzu) ceni sobie I miejsce (w 1988 roku) i Grand Prix (w 1989) na Akademickim Przeglądzie Piosenki Satyrycznej i Kabaretowej. Był także laureatem kilku konkursów poetyckich (w tym nagrody głównej za „Wiersz a la Miron”) i reklamowych (m.in. nagroda główna w konkursie na hasło promujące Łódź, za hasło „Wypłyń w Łodzi!”). Należy do twórców niepokornych, a jego teksty były zaciekle zwalczane przez cenzurę (na co nawet ma stosowne dokumenty). Po wielu latach przerwy znów się uaktywnił, gdyż namówiono go do wzięcia udziału w projekcie „Fabryka Snów w mieście Łódź”. Na ten projekt napisał specjalnie dwie piosenki, a jedna z nich, „Szlak Livingstone’a”, otrzymała wyróżnienie podczas kabaretowego przeglądu OSPA’2013, a także wyróżnienie podczas lubelskich „Metamorfoz Sentymentalnych” w marcu 2014 r. i na festiwalu NOCNIK’2014. Jak sam mówi, w ciągu ostatnich dwóch lata napisał więcej piosenek, niż przez poprzednie dwadzieścia.

 

Przeczytaj również