Symbol graficzny portalu Facebook przedstawiający białą literę f na niebieskim tle Symbol graficzny portalu Instagram przedstawiający biały obrys aparatu fotograficznego na tęczowym tle Symbol graficzny portalu Twitter przedstawiający profil białego ptaka z rozwiniętymi skrzydłami na błękitnym tle Symbol graficzny portalu Youtube przedstawiający czerwony symbol odtwarzania  na tle białego ekranu starego telewizora Ikona certyfikatu strony przyjaznej niepełnosprawnym
Obrazek przedstawiający fragment muru z obrysem brakującej cegiełki

BARDOWE KOLĘDOWANIE

Plakat bardowe kolędowanie. Piotr Pieńkowski-utwory własne, Jaromira Nohavicy 13.12.2013, g.18.Grzegorz Dudziński-utwory Bułata Okudżawy, Leonarda Cohena 14.12.2013, g.18, Maciej Różycki-utwory własne, Jacka Kaczmarskiego i Przemysława Gintrowskiego, 15.12.2013, g.18. Zrealizowano ze środków Miasta Bydgoszczy.

Zapraszam na trzy dni koncertów poetyckich w Światłowni.

13 grudnia g. 18.00 – Piotr Pieńkowski. Zaśpiewa utwory własne, Jaromira Nohavicy, Jacka Kaczmarskiego i innych.

Piotr Pieńkowski- bydgoszczanin z urodzenia i – jak sam o sobie mówi – także z zamiłowania, który pomiędzy graniem w gry komputerowe a maniakalnym oglądaniem filmów, z zawzięciem tworzy kolejne muzyczne opowieści o sobie dla innych i o innych dla siebie. Zdobywca m.in. prestiżowej nagrody im. Wojtka Bellona na Giełdzie Piosenki w Szklarskiej Porębie, choć sam uważa się za człowieka Bazuny, gdzie w roku 2011 powtórnie debiutował po latach nieobecności na scenie i gdzie z marszu zdobył aż cztery nagrody, w tym także publiczności.Choć grywał również w zespołach rockowych, a nawet punkowych, to ostatecznie zachwycił się sztuką bardów i od tamtej pory sam usiłuje podążać tą niełatwą przecież drogą.

32 lata temu, dokładnie 12 grudnia 1981 roku, o godz. 22.30, rozpoczęła się akcja o kryptonimie „Azalia” (przejęcie mediów i ośrodków komunikacji), a zaraz po niej, o północy – „Jodła” (aresztowanie członków opozycji), które to stały się fundamentem dla wprowadzenia Stanu Wojenny na terenie ówczesnej Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. W niedzielę 13 grudnia 1981 roku miast zwyczajowego Teleranka od rana nadawano widok neutralnej planszy z muzyką marszową w tle, aż w końcu przed kamerami zasiadł sam gen. Wojciech Jaruzelski, obwieszczając Polakom podjętą dzień wcześniej „konstytucyjną” decyzję. Stan Wojenny stal się faktem.

Kim byliśmy w tamtym czasie? Co robiliśmy? Jak zareagowaliśmy na złe wieści? Jak to się stało, że do Stanu Wojennego w ogóle doszło? I jak się w nim żyło?

Piotr Pieńkowski zaprasza do Światłowni na swój najnowszy, muzyczno-gawędziarski recital „o czasach odległych i niewiarygodnych, jak z mrocznej baśni”. Wstęp wolny.

14 grudnia g. 18.00 – Grzegorz Dudziński zaprezentuje utwory Leonarda Cohena i Bułata Okudżawy.

Grzegorz Dudziński-dziennikarz,animator kultury, szef Światłowni.

15 grudnia g. 18.00 – Maciej Różycki wykona utwory własne, „przeboje” stanu wojennego, Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego.

Maciej Różycki- absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, bard, kompozytor, poeta, miłośnik twórczości Jacka Kaczmarskiego, wieloletni przewodniczący jury Festiwalu piosenek Jacka Kaczmarskiego „Żródło wciąż bije”.

Wstęp na wszystkie koncerty wolny.

Przeczytaj również

Na pozór wszystko gra…

Obecnie zaczęły funkcjonować całkiem przyzwoite przepisy dotyczące dostępności dla osób niewidomych. Niewidomym sprzyjają instytucje samorządowe i rządowe. Mogą oni bez problemów odwiedzać każdą stronę internetową. Tyle teoria. W praktyce niewiele […]