Symbol graficzny portalu Facebook przedstawiający białą literę f na niebieskim tle Symbol graficzny portalu Instagram przedstawiający biały obrys aparatu fotograficznego na tęczowym tle Symbol graficzny portalu Twitter przedstawiający profil białego ptaka z rozwiniętymi skrzydłami na błękitnym tle Symbol graficzny portalu Youtube przedstawiający czerwony symbol odtwarzania  na tle białego ekranu starego telewizora Ikona certyfikatu strony przyjaznej niepełnosprawnym
Obrazek przedstawiający fragment muru z obrysem brakującej cegiełki

Browar Żywiec

Dwóch gitarzystów , skrzypaczka i wokalistak siedzą na kanapach i muzykują

Zespół „Browar Żywiec” stworzyli na początku lat 70-tych studenci Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej. Była to właściwie grupa przyjaciół, których połączyło wspólne zamiłowanie do gór, szlaków, wspólnego wędrowania i wspólnego muzykowania przy ognisku, na rajdzie, w schronisku.
Sama nazwa „Browar Żywiec” powstała spontanicznie na jednym z rajdów Politechniki Krakowskiej, który to rajd kończył się w Milówce w Beskidzie Żywieckim. W tamtych czasach, w latach 70-tych, piwo żywieckie było synonimem czegoś doskonałego, niepowtarzalnego, nobilitującego i niestety bardzo trudno osiągalnego. Ale akurat wtedy w Milówce było go pod dostatkiem, co znakomicie pomogło w dyskusji nad wyborem nazwy dla zespołu.
Przez „Browar Żywiec” przewinęło się wiele osób połączonych wspólna pasją. Założycielami grupy byli: Jurek Stadnicki, Marek Pampuch i Remigiusz Dyduła (Remik). Bardzo szybko dołączyli do nich: Ela Lech (obecnie Unarska) i Jurek Reiser. Ta ostatnia trójka – Ela, Remik i Jurek Reiser – stworzyła już na stałe „trzon” zespołu.
W początkowym okresie „Browar Żywiec” wykonywał piosenki o charakterze folkloru rajdowego .Od 1975 roku pod wpływem Jurka Reisera repertuar grupy wyraźnie zmienił się i zaczął zmierzać w kierunku „krainy łagodności”. Wtedy to, w drugiej połowie lat 70-tych powstały najbardziej znane i do dzisiaj śpiewane utwory takie jak: „Jaworzyna”, „Sierpniowy deszcz”, „Wróżby wiosenne”, „Niespokojne morze”, „Nie chodź tam”, „Wieczór”.
W latach 80-tych i 90-tych zespół występował sporadycznie. Członkowie zespołu pozakładali rodziny, zajęli się praca zawodową i niestety nie mogli zbyt dużo czasu poświęcać turystycznym śpiewankom. Mimo licznych zajęć udało się jednak zespołowi w 1989 roku wydać kasetę „Jaworzyna” – dzięki pomocy ekipy z krakowskiego Teatru Stu.
W 2005 roku Zespół Browar Żywiec nagrał swą jedyna płytę „Nasza Jaworzyna” wydaną przez firmę „Dekart”
W piosenkach „Browaru Żywiec” można znaleźć nie tylko słowa i nutki sławiące piękno gór, lasów, potoków, ale również liryczne opowieści o zwykłych ludzkich sprawach, o codziennych kłopotach i radościach, o miłości, przyjaźni, odpowiedzialności, o przemijaniu, o nadziei.
Autorem większości piosenek (zarówno tekstów jak i muzyki) jest Jurek Reiser.
W latach 70-tych „Browar Żywiec” otrzymał wiele nagród na giełdach i festiwalach piosenki turystycznej. W 1976 r na Giełdzie w Szklarskiej Porębie piosenka Jurka Reisera „Wielki Wóz” otrzymała I nagrodę. W tym samym roku „Browar Żywiec” wspólnie z zaprzyjaźniona grupą „Wespół” z Torunia został uznany na „Bazunie” za rajdową grupę roku. W 1977 r. zespół otrzymał „Grand Prix Yapa 77” za utwór „W leśniczówce” oraz „Grand Prix” w Szklarskiej Porębie za całość programu. W 1978 r. na Yapie pierwszą nagrodę uzyskała najpopularniejsza piosenka zespołu – „Jaworzyna”. Na XIV Krakowskim festiwalu Piosenki Studenckiej w 1977 r. wyróżnienie otrzymała piosenka „Niespokojne morze”, a rok później na XV festiwalu jury nominacją do festiwalu w Opolu wyróżniło piosenkę „Panna kminkowa”.
Dnia 2 lipca 2007 roku Jurek Reiser odszedł na wędrówkę po Niebieskich Połoninach. Odszedł nagle, pokonany przez śmiertelną, nieuleczalną chorobę. Jurek odszedł, ale pozostawił swoje wiersze, swoje piosenki – niebanalne, liryczne opowieści, cudowne nutki. Ela i Remik postanowili dalej prezentować poezję i muzykę Jurka Reisera.
Skład zespołu zmieniał się. Z zespołem Browar Żywiec grało, śpiewało wiele osób m.in. w ostatnim okresie Ania i Paweł Małysiakowie, Jan Budziaszek i Radosław Partyka.
Od 2017 roku Zespół współpracuje z poetką Aleksandrą Bacińską, która recytuje swe wiersze w czasie koncertów. Wiersze te są również prezentowane w formie tekstów piosenek „browarowych” .
Aktualnie zespół występuje w składzie : Joanna Ulowska – śpiew, Joanna Kantor- skrzypce, Marcin Binasiak – gitara, śpiew, Remigiusz Dyduła –gitara. I właśnie ta czwórka – Asia Ulowska, Asia Kantor, Marcin i Remik kontynuuje przygodę z piosenką turystyczną, zainicjowaną wiele lat temu przez grupę studentów Politechniki Krakowskiej.

Opublikowany przez Otwarta Przestrzeń Światłownia Sobota, 10 października 2020

Przeczytaj również

Na pozór wszystko gra…

Obecnie zaczęły funkcjonować całkiem przyzwoite przepisy dotyczące dostępności dla osób niewidomych. Niewidomym sprzyjają instytucje samorządowe i rządowe. Mogą oni bez problemów odwiedzać każdą stronę internetową. Tyle teoria. W praktyce niewiele […]