Symbol graficzny portalu Facebook przedstawiający białą literę f na niebieskim tle Symbol graficzny portalu Instagram przedstawiający biały obrys aparatu fotograficznego na tęczowym tle Symbol graficzny portalu Twitter przedstawiający profil białego ptaka z rozwiniętymi skrzydłami na błękitnym tle Symbol graficzny portalu Youtube przedstawiający czerwony symbol odtwarzania  na tle białego ekranu starego telewizora Ikona certyfikatu strony przyjaznej niepełnosprawnym
Obrazek przedstawiający fragment muru z obrysem brakującej cegiełki

Niewidzialna linia

Sami przez to przeszli, więc chcą pomagać. Telefon dla niewidomych i tracących wzrok. Audycja w Radiu PiK

Nie jesteśmy terapeutami, a raczej grupą wsparcia – mówi niewidomy Grzegorz Dudziński – prezes bydgoskiej fundacji Światłownia, jeden z pomysłodawców „Telefonu Zaufania dla Niewidomych i Osób Tracących Wzrok”.

Uruchomili telefon w sobotę i już są pierwsze efekty. – Większość telefonów pochodziła od osób tracących wzrok. Były to bardzo różne osoby, ale jeden wspólny mianownik – ogromny, paniczny, bezgraniczny strach” „co to będzie, jak przestanę widzieć, jak mam dalej żyć, czy to w ogóle jest możliwe, żeby żyć bez wzroku?” – opowiada Grzegorz Dudziński.

Dlaczego zdecydowali się założyć telefon? – Pierwszy dzień funkcjonowania go przekonuje nas, że w 100 proc. jest to potrzebny. Nie zakładamy grupy terapeutycznej, gdzie byłby niezbędny psycholog-specjalista. Zakładamy – na zasadzie samopomocy, grupy wsparcia – telefon zaufania, prowadzony przez osoby najbardziej kompetentne, które same przez to przeszły, czyli same straciły wzrok i wiedzą doskonale, co się z tym wiąże – tłumaczy prezes fundacji.

Numery telefonów to: Grzegorz Dudziński – tel. 509 767 689, Henryk Migdalski – 601 449 364.

Przeczytaj również