Symbol graficzny portalu Facebook przedstawiający białą literę f na niebieskim tle Symbol graficzny portalu Instagram przedstawiający biały obrys aparatu fotograficznego na tęczowym tle Symbol graficzny portalu Twitter przedstawiający profil białego ptaka z rozwiniętymi skrzydłami na błękitnym tle Symbol graficzny portalu Youtube przedstawiający czerwony symbol odtwarzania  na tle białego ekranu starego telewizora Ikona certyfikatu strony przyjaznej niepełnosprawnym
Obrazek przedstawiający fragment muru z obrysem brakującej cegiełki

O Fundacji

W połowie roku 2012 wraz z grupą innych niepełnosprawnych szukałem miejsca, w którym moglibyśmy działać. Trafiliśmy pod adres Świętej Trójcy 15. Po wejściu do środka jedna z koleżanek skomentowała: O Jezu! Te pomieszczenia przez dwa lata nie miały realnego gospodarza, zajmowała się nimi jedynie ADM. Rozwalone drzwi, ze środka skradzione wszystko, co mogło stanowić wartość w skupie złomu. Na ścianach grzyb i zacieki. Nie było prądu, gazu, wody bieżącej, kanalizacji. Kompletnie zdewastowane  pomieszczenia.  Zakasaliśmy rękawy.

W remoncie pomagało nam wielu ludzi. Tak dzieje się do dziś. Światłownia ma bardzo wielu przyjaciół. Oficjalny tytuł przyjaciela Światłowni otrzymali:

IWONA BORKOWSKA, MACIEJ PLADWIG, BEATA KŁYSIK, MAREK ANDRASZEWSKI, JERZY BONIECKI, MACIEJ RÓŻYCKI, SŁAWOMIR DYBOWSKI, PRZEMYSŁAW CACKOWSKI, ADAM SZAREK, MAREK FOLTA, LEONARD LUTHER, EWA MODRZEJEWSKA, MARZENA NOWAKOWSKA, ZYGMUNT CIECHORSKI, TOMASZ WIŚNIEWSKI, BOŻENA DYBOWSKA, KAPELA CYNAMONY, MAŁGORZATA LIPIŃSKA, GRZEGORZ BIELAWSKI, ALEKSANDRA MOSZYK, DARIA JENDRZEJEWSKA, GRZEGORZ SULIGA, TOMASZ LATOS, JAN RULEWSKI, BOGDAN DZAKANOWSKI, KRZYSZTOF CADELSKI, LECH RÓŻYCKI, WOJCIECH „BIESIAD” BIESIADECKI, PIOTR PIEŃKOWSKI, MARCIN TACZALSKI, JOLANTA I PIOTR CZERWIŃSCY, SŁAWOMIR HORBATIUK, JAROSŁAW JAKUBOWSKI, MAREK DŁUSKI, ANDRZEJ KOBIAK, KATARZYNA KOWALSKA, JAROSŁAW MEISNER, KRYSTYNA LEWICKA-RITTER, ZESPÓŁ CZERWONY TULIPAN, ALEKSANDRA I ANDRZEJ FRYDRYSZKOWIE, DIABEŁ WENECKI, BOŻENA LASKOWSKA, PIOTR WIETRZYKOWSKI, ANNA JAROCIŃSKA, MAŁGORZATA JAROCIŃSKA, ŁUKASZ SCHREIBER, PRZEMYSŁAW ZBYTEK, MARCIN BIAŁCZYK, ELŻBIETA PELC, ARKADIUSZ SZYMAŃSKI, KATARZYNA CHRZAN, MARCIN SYPNIEWSKI, JAN SZOPIŃSKI, WIESŁAW MAZURKIEWICZ, BARBARA RUBKA, JANUSZ ŁUNIEWSKI, ANDRZEJ „BLUES” PIETRYGA, IRENEUSZ NITKIEWICZ, ADAM RUSINEK, JACEK BESZCZYŃSKI, MIREK ANCYPO, EWA DĄBSKA, PAWEŁ SZYMAŃSKI, ANDRZEJ BUCZKOWSKI, CEZARY PIOTR SPODYMEK, EDYTA RAFAŁOWICZ.

 

Pierwszy koncert w Światłowni odbył się 20 października 2012. Nasi goście nie mogli wyjść z podziwu, że to wszystko udało nam się w krótkim czasie i za niewielkie pieniądze zrobić. Panowały i panują u nas dwa hasła: DAMY RADĘ i NIE WIDZĘ PROBLEMU.

Tak naprawdę tych problemów przeżyliśmy sporo. Nas, niepełnosprawnych, nikt nie głaskał po główce. Było wielu ludzi, którzy chcieli zniszczyć Światłownię. Nasyłano na nas wszelkie możliwe kontrole  i inspekcje. Wiele razy próbowano nas stamtąd wyrzucić. Ślady po tej walce są dostępne w internecie. Ale zapomnijmy o tych złych rzeczach i wybaczymy ich sprawcom. Przecież to twarda postawa tysięcy  internautów, radnych i ogólnie mówiąc przyjaciół Światłowni uratowała to miejsce. I to jest najważniejsze. http://www.swiatlownia.eu/wirtualny-spacer/

Niezwykłe koncerty w Światłowni

20 października 2012 Światłownię otwierał legendarny zespół „Czerwony Tulipan”.  Na wolnym rynku za ich koncert trzeba zapłacić ponad 10 tys. zł. Do nas przyjechali charytatywnie, w  imię idei Światłowni. Tu króluje muzyka z krainy łagodności, utwory bardów, piosenka autorska. Nieważne w jakim stylu śpiewa twórca. Nieważne, czy jest wybitnym profesjonalistą, czy  dobrze zapowiadającym amatorem. Musi mieć coś do przekazania innym i wtedy scena Światłowni jest stworzona właśnie dla niego.

Tak dzieje się co piątek. Przyjeżdżają do nas artyści z całej Polski i każdy u nas czuje się zaopiekowany.
W Światłowni występowali ci wielcy i znani, jak Alosza Awdiejew, Jan Jakub Należyty, Marek Gałązka, Jan Kondrak. Tutaj swoje pierwsze kroki stawiali ci, o których dziś jest coraz głośniej,  jak Piotr Pieńkowski, Marzena Nowakowska czy Cynamony. U nas trudno zarobić duże pieniądze, ale na pewno docenimy autentyczną twórczość… http://www.swiatlownia.eu/koncerty/

Światłownia pomaga niepełnosprawnym

W Światłowni pracują osoby niepełnosprawne. Są wśród ludzi i to dla nich jest najlepsza rehabilitacja. Działa to jednak w obie strony. Naszych Widzów nie dziwi, że koncert zapowiada ślepiec z białą laską, a kelnerka czasem ma problemy z poruszaniem się. Tu mamy  prawdziwą integrację, naturalne  przełamywanie barier pomiędzy światem tzw. zdrowych i tzw. niepełnosprawnych.

Niektóre akcje kierujemy bezpośrednio w stronę osób niepełnosprawnych. Raz w roku organizujemy Festiwal Widzących Duszą, na który przyjeżdżają niewidomi i niedowidzący artyści. Gromadzimy bazy wolontariuszy, którzy mogą pomagać niewidomym w docieraniu do biura, kina czy sklepu. Jeździmy z wykładami pod nazwą Instrukcja obsługi niewidomego do szkół, urzędów, instytucji. Tam mówimy, jak pomagać, a jak nie przeszkadzać niewidomym. Włączamy się  także w poprawianie  prawa osób niepełnosprawnych. Jestem członkiem parlamentarnego zespołu ds. osób z dysfunkcją  wzroku i tam służę swoimi uwagami.

Jak smakuje pizza w Światłowni ?

Jednym słowem: pysznie!!! Pieczemy ją od lat w 27. rodzajach i trzech rozmiarach. http://www.swiatlownia.eu/pizza/

Nasze pizze mają polskie, autorskie nazwy. Zawsze od podstaw. Sami przygotowujemy ciasto, używamy zawsze świeżych produktów. Nie oszczędzamy na produktach, co potwierdzają nasi goście i przyznany przez „Gazetę Pomorską” tytuł najlepszej pizzy w regionie. Ale po co o tym pisać – sami przyjdźcie i oceńcie…

Jak dołączyć do przyjaciół Światłowni?

Przede wszystkim przychodż na piątkowe koncerty,  czy wtorkowe  śpiewanki. Wpadnij czasem na pizzę, czy kawę z ekspresu. Zorganizuj u nas imprezę okolicznościową, np. swoje urodziny, czy spotkanie grupy przyjaciół. Zaklep sobie Światłownię, jako miejsce prób Twojego zespołu. Bądź z nami, bo my istniejemy dla Ciebie! Zaproś nas do swojej instytucji z Instrukcją obsługi niewidomego. http://www.swiatlownia.eu/felietony/instrukcja-obslugi-niewidomego/

Zamów u nas audyt  Twojej strony internetowej 

Pragniemy zaproponować Państwu usługę sprawdzenia Państwa stron internetowych pod względem ich dostępności dla osób niepełnosprawnych. My nie sprawdzamy czy macie trzy kwadraciki sugerujące dostępność! My sprawdzamy autentyczną dostępność w oparciu o nasze osoby niepełnosprawne, wyspecjalizowane programy informatyczne i specjalistów informatyków.

W ten sposób będziecie Państwo o krok przed konkurencją. Osoby niepełnosprawne w sieci to już nie jest żadna nowość. To Państwa potencjalni klienci. Na zachodzie każda strona www spełnia takie normy dostępności (WCAG 2.0). W Polsce taki obowiązek istnieje już od 1.06.2015. W praktyce jednak jesteśmy na początku tej drogi. Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła pod tym względem 23 strony internetowe centralnych instytucji państwowych. Tylko jedna witryna, należąca do PFRON, spełniała normy WCAG 2.0!

Efektem jest raport ze szczegółowymi wskazówkami sugerującymi zmiany.  Po dokonaniu audytu i naniesieniu wskazanych zmian otrzymacie Państwo certyfikat firmowany przez naszą fundację, informujący o tym, że Państwa strona jest przyjazna dla osób niepełnosprawnych i jest zgodna z normami WCAG 2.0. Taki symbol na Państwa stronie, przyznany przez osoby niepełnosprawne, będzie najlepszą wizytówką otwartości Państwa firmy na potrzeby   innych.Ceny ustalane są pod indywidualne zamówienie.

Zatrudniamy osoby niepełnosprawne, które mimo swoich chorób, aktywnie wkraczają w świat wirtualny. Nasi niewidomi, czy głuchoniemi pracownicy najtrafniej podpowiedzą Państwu, co można poprawić na Państwa stronie. To najlepsi fachowcy, testują takie strony w życiu codziennym. Jednocześnie współpracujemy z doświadczonymi informatykami, którzy mogą w sposób fachowy wprowadzić takie zmiany w życie. Dysponujemy wyspecjalizowanymi programami, które wychwycą niedociągnięcia w dostępności Państwa strony dla osób niepełnosprawnych. 

 

Przekaż 1% podatku  na współpracujące  z nami stowarzyszenie Inicjatywa Kulturalna Bard, KRS 0000321849.

Otwartą Przestrzenią Światłownia kieruje Fundacja Światłownia – Kultura Bez Barier. Na tę fundację możesz przekazać dotację, którą potem uwzględnisz w swoich rozliczeniach podatkowych. Zostań naszym wolontariuszem. http://www.swiatlownia.eu/kontakt/

Zresztą po co się rozpisywać – przyjdź, patrz, bądź uważny. Sam znajdziesz swój sposób na dołączenie do przyjaciół magicznego miejsca, jakim jest Światłownia.

Zapraszam serdecznie!!!

 Grzegorz Dudziński, prezes Światłowni, ślepiec

 

Przeczytaj również