Symbol graficzny portalu Facebook przedstawiający białą literę f na niebieskim tle Symbol graficzny portalu Instagram przedstawiający biały obrys aparatu fotograficznego na tęczowym tle Symbol graficzny portalu Twitter przedstawiający profil białego ptaka z rozwiniętymi skrzydłami na błękitnym tle Symbol graficzny portalu Youtube przedstawiający czerwony symbol odtwarzania  na tle białego ekranu starego telewizora Ikona certyfikatu strony przyjaznej niepełnosprawnym
Obrazek przedstawiający fragment muru z obrysem brakującej cegiełki

Browar Żywiec

Dwóch gitarzystów , skrzypaczka i wokalistak siedzą na kanapach i muzykują

Zespół „Browar Żywiec” stworzyli na początku lat 70-tych studenci Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej. Była to właściwie grupa przyjaciół, których połączyło wspólne zamiłowanie do gór, szlaków, wspólnego wędrowania i wspólnego muzykowania przy ognisku, na rajdzie, w schronisku.
Sama nazwa „Browar Żywiec” powstała spontanicznie na jednym z rajdów Politechniki Krakowskiej, który to rajd kończył się w Milówce w Beskidzie Żywieckim. W tamtych czasach, w latach 70-tych, piwo żywieckie było synonimem czegoś doskonałego, niepowtarzalnego, nobilitującego i niestety bardzo trudno osiągalnego. Ale akurat wtedy w Milówce było go pod dostatkiem, co znakomicie pomogło w dyskusji nad wyborem nazwy dla zespołu.
Przez „Browar Żywiec” przewinęło się wiele osób połączonych wspólna pasją. Założycielami grupy byli: Jurek Stadnicki, Marek Pampuch i Remigiusz Dyduła (Remik). Bardzo szybko dołączyli do nich: Ela Lech (obecnie Unarska) i Jurek Reiser. Ta ostatnia trójka – Ela, Remik i Jurek Reiser – stworzyła już na stałe „trzon” zespołu.
W początkowym okresie „Browar Żywiec” wykonywał piosenki o charakterze folkloru rajdowego .Od 1975 roku pod wpływem Jurka Reisera repertuar grupy wyraźnie zmienił się i zaczął zmierzać w kierunku „krainy łagodności”. Wtedy to, w drugiej połowie lat 70-tych powstały najbardziej znane i do dzisiaj śpiewane utwory takie jak: „Jaworzyna”, „Sierpniowy deszcz”, „Wróżby wiosenne”, „Niespokojne morze”, „Nie chodź tam”, „Wieczór”.
W latach 80-tych i 90-tych zespół występował sporadycznie. Członkowie zespołu pozakładali rodziny, zajęli się praca zawodową i niestety nie mogli zbyt dużo czasu poświęcać turystycznym śpiewankom. Mimo licznych zajęć udało się jednak zespołowi w 1989 roku wydać kasetę „Jaworzyna” – dzięki pomocy ekipy z krakowskiego Teatru Stu.
W 2005 roku Zespół Browar Żywiec nagrał swą jedyna płytę „Nasza Jaworzyna” wydaną przez firmę „Dekart”
W piosenkach „Browaru Żywiec” można znaleźć nie tylko słowa i nutki sławiące piękno gór, lasów, potoków, ale również liryczne opowieści o zwykłych ludzkich sprawach, o codziennych kłopotach i radościach, o miłości, przyjaźni, odpowiedzialności, o przemijaniu, o nadziei.
Autorem większości piosenek (zarówno tekstów jak i muzyki) jest Jurek Reiser.
W latach 70-tych „Browar Żywiec” otrzymał wiele nagród na giełdach i festiwalach piosenki turystycznej. W 1976 r na Giełdzie w Szklarskiej Porębie piosenka Jurka Reisera „Wielki Wóz” otrzymała I nagrodę. W tym samym roku „Browar Żywiec” wspólnie z zaprzyjaźniona grupą „Wespół” z Torunia został uznany na „Bazunie” za rajdową grupę roku. W 1977 r. zespół otrzymał „Grand Prix Yapa 77” za utwór „W leśniczówce” oraz „Grand Prix” w Szklarskiej Porębie za całość programu. W 1978 r. na Yapie pierwszą nagrodę uzyskała najpopularniejsza piosenka zespołu – „Jaworzyna”. Na XIV Krakowskim festiwalu Piosenki Studenckiej w 1977 r. wyróżnienie otrzymała piosenka „Niespokojne morze”, a rok później na XV festiwalu jury nominacją do festiwalu w Opolu wyróżniło piosenkę „Panna kminkowa”.
Dnia 2 lipca 2007 roku Jurek Reiser odszedł na wędrówkę po Niebieskich Połoninach. Odszedł nagle, pokonany przez śmiertelną, nieuleczalną chorobę. Jurek odszedł, ale pozostawił swoje wiersze, swoje piosenki – niebanalne, liryczne opowieści, cudowne nutki. Ela i Remik postanowili dalej prezentować poezję i muzykę Jurka Reisera.
Skład zespołu zmieniał się. Z zespołem Browar Żywiec grało, śpiewało wiele osób m.in. w ostatnim okresie Ania i Paweł Małysiakowie, Jan Budziaszek i Radosław Partyka.
Od 2017 roku Zespół współpracuje z poetką Aleksandrą Bacińską, która recytuje swe wiersze w czasie koncertów. Wiersze te są również prezentowane w formie tekstów piosenek „browarowych” .
Aktualnie zespół występuje w składzie : Joanna Ulowska – śpiew, Joanna Kantor- skrzypce, Marcin Binasiak – gitara, śpiew, Remigiusz Dyduła –gitara. I właśnie ta czwórka – Asia Ulowska, Asia Kantor, Marcin i Remik kontynuuje przygodę z piosenką turystyczną, zainicjowaną wiele lat temu przez grupę studentów Politechniki Krakowskiej.

Opublikowany przez Otwarta Przestrzeń Światłownia Sobota, 10 października 2020

Przeczytaj również