Symbol graficzny portalu Facebook przedstawiający białą literę f na niebieskim tle Symbol graficzny portalu Instagram przedstawiający biały obrys aparatu fotograficznego na tęczowym tle Symbol graficzny portalu Twitter przedstawiający profil białego ptaka z rozwiniętymi skrzydłami na błękitnym tle Symbol graficzny portalu Youtube przedstawiający czerwony symbol odtwarzania  na tle białego ekranu starego telewizora
Ikona certyfikatu strony przyjaznej niepełnosprawnym

Niewidzialna linia

Sami przez to przeszli, więc chcą pomagać. Telefon dla niewidomych i tracących wzrok. Audycja w Radiu PiK

Nie jesteśmy terapeutami, a raczej grupą wsparcia – mówi niewidomy Grzegorz Dudziński – prezes bydgoskiej fundacji Światłownia, jeden z pomysłodawców „Telefonu Zaufania dla Niewidomych i Osób Tracących Wzrok”.

Uruchomili telefon w sobotę i już są pierwsze efekty. – Większość telefonów pochodziła od osób tracących wzrok. Były to bardzo różne osoby, ale jeden wspólny mianownik – ogromny, paniczny, bezgraniczny strach” „co to będzie, jak przestanę widzieć, jak mam dalej żyć, czy to w ogóle jest możliwe, żeby żyć bez wzroku?” – opowiada Grzegorz Dudziński.

Dlaczego zdecydowali się założyć telefon? – Pierwszy dzień funkcjonowania go przekonuje nas, że w 100 proc. jest to potrzebny. Nie zakładamy grupy terapeutycznej, gdzie byłby niezbędny psycholog-specjalista. Zakładamy – na zasadzie samopomocy, grupy wsparcia – telefon zaufania, prowadzony przez osoby najbardziej kompetentne, które same przez to przeszły, czyli same straciły wzrok i wiedzą doskonale, co się z tym wiąże – tłumaczy prezes fundacji.

Numery telefonów to: Grzegorz Dudziński – tel. 509 767 689, Henryk Migdalski – 601 449 364.

Przeczytaj również